Арт-терапія для дітей

Останнім часом все більшої популярності набуває арт-терапія. Це з форм психотерапії, у якій головною рушійною силою є творчість. У процесі творчості та через творчість дитина висловлює себе, дає вихід своїм емоціям, переживанням, страхам.

На відміну від навчальних занять, в арт-терапії важливим є не кінцевий результат, а сам творчий процес. Цей процес можна порівняти з ліками, за допомогою яких відбувається зцілення від недуги, звільнення від проблеми.

Арт-терапія з дітьми дошкільного та шкільного віку.

Для дітей дошкільного та шкільного віку найпоширеніші види арт-терапії – це піскова терапія;

з терапія, до якої входять малювання, особливо нетрадиційними техніками, ліплення;

музикотерапія; кольоротерапія; казкотерапія, бібліотерапія; танець; Театр.

Особливо успішно використовують техніку арт-терапії у роботі з гіперактивними дітьми, із сором’язливими дітьми, з дітьми з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату.

Цілі арт-терапії.

  • Діагностика психологічних проблем дитини.
  • Виявлення прихованих та пригнічених почуттів, думок, емоцій.
  • Навчання дитини концентрації на своїх почуттях та відчуттях.
  • Формування комунікативних навичок.
  • Розвиток уяви, творчі здібності.
  • Підвищення самооцінки дитини.

Методи арт-терапії.

Тут зовсім не важливо, чи вміє дитина малювати, співати, танцювати, писати вірші чи казки. Фішка у цьому, у разі творчість спонтанно. Головне, щоб через цю вільну творчість дитина мала можливість самовиражатися, отримувати емоційну розрядку та задоволення від процесу. У процесі арт-терапевтичних вправ ліва та права півкулі головного мозку працюють, як би заодно, внаслідок чого відбувається усвідомлення дитиною та виправлення своїх внутрішніх комплексів, затискачів та страхів.

Вправи з арт-терапії для дітей.

Каракулі. Найпростіша вправа. Для нього можна використовувати олівці, як прості, так і кольорові, крейди, фломастери, фарби. Запропонуйте малюкові намалювати будь-які лінії, будь-якого кольору, розміру, форми, з будь-якою силою натиску. У процесі творчості спробуйте знайти у лініях якесь зображення, домальуйте його з допомогою дитини.

Взагалі правила не встановлюються, можна не шукати в каракулях якогось сенсу, просто водити рукою по паперу, слухаючи та висловлюючи себе.

Малювання рукою (пальцями, долонею, ребром долоні, кісточками пальців). При цьому використовуються гуашеві чи пальчикові фарби. Мазки наносяться хаотично, розмашисто або точково. Особлива роль тут відводиться тактильним відчуттям, які відчуває малюк від контакту пальчиків із фарбою. У процесі такого малювання дитина розкріпачується, тому що їй дозволено те, що зазвичай забороняється, а саме бруднитися, бути неакуратним, грати з брудом, дозволити вийти собі за рамки дозволеного.

Найчастіше таке малювання супроводжується сильним емоційним відгуком, причому може бути як позитивним, і негативним. Ця вправа може коригувати стан тривожності, пригніченості, страху.

Малювання природним матеріалом, крупою.Як природний матеріал можна використовувати великий або дрібний пісок, сухе листя, а також різну крупу. Дітям дуже подобаються тактильні відчуття, які вони відчувають від дотику до цих матеріалів. На аркуш паперу попередньо слід нанести клей ПВА. Дитина може нанести клей як у вигляді певного малюнка, візерунка, і хаотично. Потім на лист посипати пісок, крупу, сухе листя, розтерте між долонями, розмелений пінопласт, дрібно розстрижені вовняні нитки. Тут все залежить від вашої фантазії. Зазвичай діти засипають сипучим матеріалом всю поверхню паперу, насипаючи його знову і знову. Надлишки струшуються з листа і зображення проявляється лише там, де був клей. Такі заняття відмінно сприяю самому розкриттю особистості, допомагає боротися із затискачами, адаптуватися у новому колективі, підвищують самооцінку.

Малюємо музику.
Заздалегідь приготуйте фарби, пензлики, папір, запис із класичною музикою Чайковського, Глінки, Моцарта.
Запропонуйте дитині намалювати музику, яку він зараз почує.
Поясніть, що музику можна зобразити будь-якими лініями та кольорами, як він відчує.
Вправа сприяє вираженню своїх почуттів та емоцій на папері.