Від стресу захистить малювання

Пам’ятаєте, у дитинстві ви дуже любили малювати — на шпалерах, альбомах і навіть книжках та журналах? Психологи стверджують, що малювання допомагає висловлювати почуття, які людина не може описати словами. З віком ми перестаємо захоплено малювати. Але чи це означає, що ми навчилися підбирати відповідні слова для вираження своїх відчуттів?

Хобі чи лікування?

Дорослі люди часто не можуть навіть усвідомити свої переживання. Саме тоді на допомогу приходить арт-терапія. Це відмінні ліки, які не мають протипоказань. Я раджу в будь-яких ситуаціях брати кисть у руку (можна навіть у ліву, щоб задіяти праву півкулю мозку і «включити» несвідоме), акварель або гуаш і починати малювати.

— Лікувальний ефект має сам процес малювання. Папір — це зовнішній світ, і людина контактує із папером так, як він контактує із зовнішнім світом, — стверджує наш експерт. — У вас якась проблема? Намалюйте її. Нехай це буде образ рослини, тварини, пейзажу чи навіть абстракція. Головне – виплеснути свій стан на папір. Те, що ховається у вас усередині, викласти зовні. Якщо у вас сильний стрес, зробіть серію малюнків. Вибирайте 2-3 кольори, які вам сподобалися, і малюйте щодня, не замислюючись над тим, що ви зобразили та як.

Мистецтво – знаряддя психології

Як стверджують фахівці, малюнок відображає у символічній формі зміст несвідомого – страхи людини, образу, гнів, сором, провину, радість. Але арт-терапевт ніколи не розшифровуватиме символи на малюнку.

Внутрішній світ людини дуже індивідуальний. Один і той самий символ на малюнках двох людей може означати зовсім різне. Інтерпретуючи символи, психотерапевт ризикує нав’язати людині свій внутрішній досвід, свої проекції, свої травми і тим більше нашкодити. Що намалювала людина, знає лише вона сама. Арт-терапевт тільки супроводжує його на шляху дослідження себе, задаючи навідні питання, спостерігаючи при цьому за його диханням, тілесними рухами, вегетативними реакціями (блідість або почервоніння шкіри).

Чи можна самому собі допомогти арт-терапією?

У домашніх умовах можна застосовувати малювання просто як спосіб вивільнення емоційної та тілесної напруги у разі стресу, іноді це навіть допомагає зняти больовий симптом, але вилікувати таким способом у домашніх умовах глибоку депресію або серйозніше захворювання без допомоги фахівця неможливо. Медики недаремно говорять про шкоду самолікування. Я вважаю, що це правильно і у випадку з арт-терапією. Її невміле застосування може зашкодити.

Якщо ви не розумієте причину свого занепокоєння, малюйте, але не забувайте, що причини тривоги залишаться. Але якщо ви хочете змін, без аналізу продуктів творчості не обійтись. У цьому вам допоможе арт-терапевт. Коли ви зрозумієте через малюнок, текст або виліплену з глини фігурку, що з вами відбувається, чому у вашому житті все склалося саме так, у вас є шанс змінити все на краще.

Малювання, як і будь-який акт творчості, повертає до життя, допомагає позбутися апатії, вийти з депресії. Також доведено ефективність арт-терапії у лікуванні серцево-судинних захворювань, психічних розладів та реабілітації онкохворих.

Що таке Арт-терапія?

Арт-терапія – лікування, засноване на занятті художньою творчістю. Це малювання, танці, прослуховування музики, написання казок, віршів, історій, створення фігурок та аплікацій із різних матеріалів. Арт-терапія викликає у людей позитивні емоції, допомагає подолати апатію, безініціативність, сформувати активнішу життєву позицію.

ТЕСТ

Наскільки високий рівень тривоги?

 1. Чи трапляється з вами, що по дорозі на роботу ви думаєте, що забули вдома вимкнути праску чи газ?
 2. Чи часто почуваєтеся смертельно втомленим, хоча начебто не перевтомлювалися?
 3. Чи турбуєтеся ви без певної причини?
 4. Вам байдуже, яке зайняти місце у театрі чи на концерті?
 5. Ви часто запам’ятовуєте свої сни?
 6. Ви здригаєтеся коли телефонує телефон?
 7. Чи раді ви гостям, які нагрянули до вас раптово, без попередньої домовленості?
 8. Чи потіють у вас долоні, чи тремтять коліна, чи відчуваєте біль унизу живота, якщо йдете в незнайоме місце.
 9. Ви сильно засмучуєтеся, якщо виявляєте на своєму одязі пляму і вам доводиться у такому вигляді кудись іти?
 10. Чи любите ви заводити нові знайомства?
 11. Чи трапляється так, що перед поїздкою у відпустку вам раптом хочеться відмовитися від неї?
 12. Ви іноді схоплюєтеся серед ночі з почуттям сильного голоду?
 13. Чи часто буває так, що вам не хочеться нікого бачити?
 14. Прийшовши до ресторану, ви погодитеся сісти за столик, за яким уже хтось сидить?
 15. Чи часто ви робите так, як цього хотіли б інші?

Вважаємо окуляри!

За кожну відповідь «ТАК» на запитання: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 11, 12, 15, а також за кожну відповідь «НІ» на запитання: 5, 8, 9, 10, 13, 14 вам потрібно по 1 балу.

Якщо ви взагалі не набрали балів, ви настільки виявили самовпевненість, що виникає почуття, ніби ви не були відвертими у своїх відповідях.

Від 1 до 4 балів. Швидше за все, ви рідко робите необачні вчинки, міцно стоїте на ногах. Ну, а деяка легка нотка невпевненості не є недоліком, а лише доводить гнучкість вашої психіки.

Від 5 до 8 балів. Результат говорить про те, що у вас є сильна потреба почуватися більш впевненою людиною. Але ви трохи затиснуті і занадто часто оглядаєтеся на думку інших.

Від 9 до 12 балів. Поки що ви дуже не впевнені у собі та своїх силах. Це відчуття не дає вам “розправити крила”. Аналізуйте свої вчинки, намагайтеся бути жорсткішим у спілкуванні і не плисти за течією.

Від 13 до 15 балів. Ви просто боїтеся жити! Не даєте розвиватися своїм почуттям, бойтесь своїх «вільних» думок. Не заганяйте себе у кут! Ви можете навчитися бути впевненим у собі, і тоді ваше життя стане набагато цікавішим. А впоратися з проявами такої тривоги, дратівливості допоможе ефективний натуральний заспокійливий засіб.

Поділіться публікацією:
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp